CHORVATSKO

PDF formát: Chorvatsko.pdf 

Autor je Jirka Trávníček, který neúnavně po celou dobu výpravy zapisoval a zapisoval...  (stojí určitě za přečtení)

 

2.8.2002            21:00               Pátek

 

Tak už konečně odjíždíme na prázdniny. A cíl naší cesty? Pláže ve Slovinsku a Chorvatsku. Jedeme ve dvou autech a je nás celkem pět: Ondra (Spider), Martin (Snake), Vašek (Rembou), má maličkost (Atlet) a Martina (Šnek), jediný zástupce něžného pohlaví na této cestě. Máme nakoupeny všechny potřebné věci, snad jsme nic nezapomněli, a vyrážíme...

 

2.8.2002            21:15               Pátek

 

Přijeli jsme na benzínku u Milína a čerpáme plnou- jen ať to dojede co nejdál. Chvilku se zde zdržíme, neboť někdo vytáhl řízky, a tak se pořádně cpem. Musíme mít síly na následující hodiny, kdy se jen těžko vyspíme.

 

3.8.2002            00:22               Sobota

 

Zastavujeme na parkovišti kousek před hraničním přechodem s Rakouskem. Potřebujeme si rozdělit eura pro případ kontroly. Tak si tak rozdělujeme, když vtom se naše konání zdálo podezřelé projíždějící policejní hlídce, která si to namířila přímo k nám. Naštěstí naši  čeští policisté jsou slušní, a tak se nás pouze zeptali, zda nemáme nějaké problémy.

 

3.8.2002            00:45               Sobota

 

Zase krmíme naše autíčka. Poslední benzín za tvrdou měnu- koruny.

 

3.8.2002            00:55               Sobota

 

Právě přejíždíme Rakouské hranice. Rembou byl dokonce tak troufalý, že odmítl opustit hranice bez razítka v pase. Prý kvůli pojištění!

 

3.8.2002            2:55                 Sobota

 

Snědené řízky z Čech jsme už strávili a trápí nás hlad. Proto zastavujeme ve vesnici a attackujem Vencovu bábovku. Martinu necháváme spát, je první, kdo naši cestu psychicky nevydržel a usnul. Po nacpání břich pokračujeme v naší cestě.

 

3.8.2002            4:30                 Sobota

 

Zastavujeme na parkovišti s odpočívadlem. Je zde spousta cizinců i pár „našich“. Všichni se musíme protáhnout, protože několik hodin v sedačce je trochu nepohodlné. Já s Martinem jsme se rozhodli vyzkoušet zdejší „Johny WC“. Sbalili jsme toaleťáky a šli jsme. Nakonec jsem byl ten úspěšnější. Martin se je neodvážil použít.

 

3.8.2002            6:50                 Sobota

 

Další nutná zastávka- všichni si potřebujeme odlehčit. Mají tu asi pouze jedny záchody, protože je před nimi velká fronta. Ulevujeme si tedy metr od silnice. Pouze Martina nepřekonala svůj stud, a tak to musí vydržet.

 

3.8.2002            7:55                 Sobota

Projíždíme skrz Slovinské hranice. Je zde spousta celníků, ale nikdo z nich není na naše pasy zvědav, tak pokračujeme dál.

 

 

3.8.2002            11:53               Sobota

 

Zaznamenali jsme první závadu na autě- Vencovi přestal jít tachometr i s počitadlem kilometrů.

 

3.8.2002            13:10               Sobota

 

Náš první kontakt s pláží! Auta jsme odstavili na nějaké parkoviště a hurá do vody. Zdrželi jsme se zde nějakou chvíli, ale protože tu bylo poměrně špinavé moře, vydali jsme se směrem do Chorvatska.

 

3.8.2002            asi 15 h          Sobota

 

Projíždíme skrze Chorvatské hranice. Ani zde po nás nechtěli pasy. Zato nám dali brožury o hotelech.

 

3.8.2002            večer               Sobota

 

Kolem šesté hodiny jsme se vykoupali, ale bylo tam spousta ježků. Už máme vyhlídnuto místo na spaní, u jedné odlehlé cesty lesem. K večeři bude čínská polívka, zahuštěná čínskými nudlemi.

 

4.8.2002            ráno                Neděle

 

Tak ta cesta nebyla tak odlehlá jak jsme si mysleli. Projeli zde dva skútry, prošli dva lidé se psy, kteří z nás měli strašnou srandu, jak hrajeme karty a Venca spí. Ještě tu prošla rodinka cizinců. Celou noc jsme venku nespali. Někdy kolem čtvrté hodiny jsme se probudili, protože začínalo pršet. Tak jsme všichni zalezli do aut a spali dál. Po snídani jsme se vydali najít další pláž, pokud možno bez ježků.

 

4.8.2002            11:25               Neděle

 

První ztracená věc. Venca sušil plavky na střeše auta, bohužel je zapomněl před odjezdem sundat. A protože stojíme před kempem, kam se chceme jít vykoupat, Venca obětuje jedny svoje slipy a má nové plavky.

 

4.8.2002            11:50               Neděle

 

Tak jsme se vrátili s nepořízenou. Již předtím nás rozveselili dva naháči na parkovišti. Za chvíli jsme byli v obraze. Cedule se zákazy- jedním z nich je přeškrtnuté oblečení. Po zjištění, že jde opravdu o nudakemp, a že musíme platit, abychom se mohli jít vykoupat, Venca prohlásil: „Stejně bych tam nešel, ani kdyby to bylo zadarmo.“

 

4.8.2002            večer               Neděle

 

Odpoledne jsme si našli pěkný kus pláže. Jmenuje se to tu Plava Laguna. Pláže jsou vybetonovaný a je tu čistá voda. Na spaní jsme zastavili na parkovišti u půjčovny koní. Ulehli jsme do spacáků a auta rozestavěli tak, aby na nás nebylo vidět.

 

5.8.2002            ráno                Pondělí

 

To byla ale noc! Ještě než jsme usnuli, začalo se blýskat a hřmít. Ondra to ihned zabalil a šel spát do auta za Martinem. Já s Martinou jsme si od Ondry půjčili stan, a i přes varování, že do něj poteče, jsme se rozhodli přenocovat venku. Ve chvíli, kdy jsme stan dostavili, to už nevydržel ani Venca a zalezl do auta. Déšť už byl na spadnutí. Ani nevím, jak jsme tu noc přežili, nepamatuji se, že bych vůbec spal. Do stanu nám začalo opravdu téct. Lítaly blesky a burácelo, až jsem se bál i já. Můj péřový spacák, jehož prvotní funkce byla měkká podlaha a teplo od podlahy, se nakonec změnila na zadržování vody. Celou noc jsem měl na zádech a zadku přilepenou stěnu stanu, protože ten stan není při dešti pro dva lidi. Ráno jsme ze stanu vylezli a usnuli mimo stan v suchu. Měli jsme ráno mokrý vlasy, jako kdyby jsme se koupali.

 

5.8.2002            23:00               Pondělí

 

Celý den jsme strávili na pláži. Bylo takové horko, že i můj spacák nasáklý vodou uschl jako nic. Odpoledne, když jsem si odskočil na WC do lesíka, jsem našel super batoh. Kolem páté hodiny jsme se vydali vyzkoušet si vodní lyžování. Pouze Martinu jsme na to nezlákali. Nejúspěšnější z nás byl Venca. Poprvé sice spadl na první bójce, ale napodruhé objel celé kolo. O něco hůře na tom byl Ondra. Nejprve se mu nevydařil start, ale napodruhé dojel až ke druhé bójce. Pak jsem byl já. Dvakrát jsem spadl na startu (asi to bylo špatně zvoleným nářadím, a tak jsem surf vyměnil za lyže). Na lyžích jsem to už zvládl až k první bójce, kde jsem znovu kapituloval. Nejhůře dopadl Martin. Ten si to nenechal vymluvit a stále nám předváděl, jak se dá potopit s lyží přímo na startu. Stejně jako já nezvládl surf, Martin nezvládl jednu lyži. Večer jsme se vydali na procházku po okolí. Já s Martinou jsme se vydali směr kostel, zbytek šel na opačný směr do sadů. Prošli jsme se pořádně, a když jsme se po nějaké době vrátili, (trochu jsme zabloudili), kluci tu ještě nebyli. Museli jsme na ně půl hodiny čekat. Když konečně přišli, tak s sebou alespoň něco přinesli. V tom sadě totiž ukradli dýni. Na spaní jsme si tentokrát s Martinou půjčili Venci stan, do toho totiž neprší. Ondra dnes zalehl do auta.

 

6.8.2002            ráno                Úterý

 

Dnešní noc proběhla bez problémů, a tak vyrážíme dále po pobřeží směr Pula.

 

6.8.2002            18:00               Úterý

 

Dopoledne jsme jeli kolem Limského kanálu, tak jsme si tam udělali malou zastávku. Odpoledne jsme dorazili do města Rovnij, které jsme si šli prohlédnout. Protože jsme chtěli ochutnat nějaké ty mořské potvory, zašli jsme si na oběd. Ondra si dal Kalamáry s bramborem, Martin Mušle s hranolkama, Venca Salát z chobotnic, já Špagety s mušlemi a Martina Boloňské špagety. Ta jediná se nenechala zlákat na mořské potvory. Cestou k autu jsme si s Martinem každý koupili litr zmrzliny. Tak jsme si všichni dali zmrzlinu a ještě chleby s nutelou.

 

6.8.2002            18:48               Úterý

 

Chvíli pršelo, ale zrovna teď se cpeme kradenou dýní. Je dobrá. V tomhle stavu jsem jí ještě nejedl.


7.8.2002            9:17                 Středa

Tak zase pokračujeme směrem na Pulu. Noc byla bez problémů, jenom slabě sprchlo. Ráno nás přijel Chorvat upozornit, že jsme na jeho pozemku, a v případě, že by přijeli policajti by pokutu platil on. Tak jsme místo opustili, ani jsme nesnídali.

 

7.8.2002            14:10               Středa

 

Právě odjíždíme z města Pula. Příště by jsme si měli nastudovat zdejší zvyky. Vydali jsme se městem oblečeni pouze do půli těla a bylo nám divné, proč na nás všichni tak civí, a proč v takovém horku nikdo nechodí svlečen. Zjistili jsme to po příchodu na poštu, kdy já proklouzl, ale Ondra s Vencou byli vykázáni policistou ven z budovy. To nás ale nemohlo odradit, tak jsme pokračovali prohlédnout si chorvatské koloseum. Po prohlídce města jsme se vydali na další pláž.

 

7.8.2002            20:10               Středa

 

Tak jsme našli docela pěknou pláž, ale je tu docela dost ježků a postrádáme tu sprchy, jinak je tu fajn. Také jsme našli „chorvatského sokola“, který machroval ve skocích do vody. Tak jsme mu s Martinem předvedli, že umíme to samé co on i něco navíc. Chudák to vzdal. Pro informaci: bylo mu asi 60 let...

 

8.8.2002            8:40                 Čtvrtek

 

Další noc je za námi. Poslední dobou pouze já s Martinou spíme ve stanu a zbytek v autech. K snídani jsme měli ovesnou kaši.

 

8.8.2002            20:50               Čtvrtek

 

Tak jsme zase celý den strávili na pláži u moře. Pouze se opalujeme a koupeme a pořád dokola. Mají tu dobré a levné melouny a zmrzlinu. Ta už je jen dobrá. Nemilé překvapení nás čekalo při příchodu k autům. Ondra zaparkoval tak šikovně, že přerušil mravencům jejich obchodní cestičku. Ty se ovšem nezdráhali a cestu upravili přes jeho auto. To by ještě nebylo tak hrozný, kdyby nezalezli úplně všude. To Ondru dost rozzlobilo. V této chvíli, co tohle píšu, se ostatní nalejvaj Cinzanem a mě přinesli jako útěchu tabulku čokolády!

 

9.8.2002            11:50               Pátek

 

Noc proběhla v pohodě, ale ráno začalo pršet. A prší až doteď. Do Vencovo stanu se nás vešlo všech pět, a tak jsme alespoň hráli karty. Protože byly ve stanu stísněné podmínky, zůstali jsme tu s Martinou sami a zbytek poslouchá rádio u Ondry v autě.

 

9.8.2002            14:53               Pátek

 

Tak už neprší a vaříme si oběd. Venca dostal dobrý nápad zahrát si volejbal, vždyť taky s sebou táhneme míč. Jaké bylo ale naše překvapení po vyndání míče. Postrádá tvar koule! Před odjezdem jsme ho asi neměli nafukovat, protože v kufru auta bylo takové horko, že se rozpínal vzduch až praskly švy a duše vylezla všude možně. S tím už si asi moc nezahrajeme...

 

9.8.2002            21:06               Pátek

 

Teď zrovna si vaříme hrachovou polívku, jinak jsme před chvílí přišli z města, kde jsme byli nakupovat suvenýry pro ty, kteří zůstali v ČR. Vůbec se divím, že jsme do toho města došli. Venca je totiž strašnej „žrout“. Tu vidí špendlíky, švestky  tu zase víno nebo fíky. A tak běhá ze strany na stranu a všechno „žere“. Kdyby mu tak chtělo být blbě. Suvenýry tedy máme a doufáme, že se udělají radost. Zítra půjdeme utrácet poslední kuny. protože tu jsme nejspíše poslední noc. Zítra by jsme se měli vydat zpět.

 

10.8.2002            7:35                 Sobota

 

Počasí nám zase nevyšlo. Celou noc pršelo tak hodně, že má Ondra vodu až po disky a za Vencovým autem je celá louka pod vodou. My jsme v pohodě. Stan nám stojí na malém kopečku, takže jsme měli vodu pouze před vchodem. To ale nebylo všechno. Ti Chorvati jsou přeci jen magoři. Někdy navečer se tu začali sjíždět a vyhrávají tu celou noc i do toho tancují. Jako budíček by to šlo, ale poslouchat to celou noc... Ještě chvíli tu pobudem, protože bude problém vyjet s auty. Počkáme až to trochu uschne.

 

10.8.2002            12:06               Sobota

 

Tak jsem se byl s Martinou naposledy vykoupat v moři. Dneska byly super velký vlny. Zbytek šel do krámu nakupovat melouny. Prý se na ně prodavačka dost divně dívala, když jí podávali 9. meloun. Taky jich bylo asi padesát jedna kilo, Sbaleno už máme, a tak vyrážíme domů. Některým členům naší výpravy se už stýská po Čechách...

 

10.8.2002            16:55               Sobota

 

Tak projíždíme hranice se Slovinskem. Venca zase otravoval celníky, aby mu dali razítko. Nezbylo jim nic jiného, než nám ho dát, protože ho viděli pouze v kraťasech, a to už několik hodin hustě prší.

 

10.8.2002            21:07               Sobota

 

Po projetí slovinskými hranicemi skončil déšť i kolona aut, ve které jsme jeli asi dvě hodiny. Teď odjíždíme od odpočívadla s benzínkou, kde jsme zjistili, že je volně přístupný internet, a tak každý napsal mámě zprávu, že se vracíme domů. Právě jsme zažili krušnou chvilku. Zase prší a je mlha a Ondrovi přestali jít stěrače. Naštěstí už je to v pořádku, tak můžeme pokračovat dál.

 

10.8.2002            22:00               Sobota

 

Právě jsme projeli rakouskými hranicemi. Nic neobvyklého se zatím neděje.

 

11.8.2002            00:12               Neděle

 

Tak teď jsme si docela oddechli. Vencovo auto už jakou dobu jede pouze na výpary a teď konečně stojíme u pumpy. Ujasnili jsme si trasu cesty a pokračujeme dále.

 

11.8.2002            6:34                 Neděle

 

Tak jsme právě projeli skrz hraniční přechod Studánky. Martinu jsme už podruhé mohli provést skrze hranice, aniž by si jí všimli. Ona totiž mezi těmi věcmi na zadní sedačce když leží není vůbec vidět.

 

11.8.2002            10:13               Neděle

 

Tak trávíme volné chvíle na Lipně u Vencovo chaty. Venca už nevydržel a zalehl. Ne však do postele, ale v autě! Jako by mu to nestačilo posledních pár dní. Ondra zrovna dohlíží na Jirku, jestli se v práci nefláká. Já, Martina a Martin zase mastíme karty.

 

12.8.2002            10:20               Pondělí

 

Včera jsme si zahráli dobře pinčes. S Martinem jsme porazili rodinku turistů (otec a dva synové). Večer jsme si zašli na Větrník na zmrzlinový pohár. Zrovna se balíme, protože za chvíli pojedeme domů. Od včerejška totiž bez přestání prší. Jsem zvědav, jaká bude cesta, protože je hlášen povodňový stav na cestě, kudy pojedeme domů. No, uvidíme za chvíli...

 

13.8.2002            12:45               Úterý

 

Tak jsme stále na Lipně. Včera se nám nepodařilo odjet. Dojeli jsme pouze do Frymburku na benzínku, kde jsme zjistili, že jediná cesta, kterou by jsme mohli jet je pod vodou. Tak jsme se vrátili. Naštěstí už dneska neprší, a tak snad začne opadávat voda. Možná se za pár dní dostaneme domů. Jenom se musí zprůjezdnit Český Krumlov, České Budějovice a Písek, jinak se domu nedostaneme.

 

15.8.2002            11:04               Čtvrtek

 

Tak opět vyrážíme domů. Ráno jsme zjistili, že by už  měla být průjezdná jedna cesta, a tak razíme. Poslední dny jsme se bavili tím, že jsme hráli pinčes nebo karty. Zašli jsme si taky na zmrzlinový pohár.

aktualizace 27.11.2003